Metsküla uued rahvariided

Posted in Uudised

2019. aasta augustist hakkasid Metskülas koos tantsimas käima naised, kes soovisid tantsida, ning neid hakkas juhendama Kai Kiik. Hiljem sai naisrahvatantsurühm nimeks Kiigele. Naisrühma üheks eesmärgiks oli soov osaleda suuremal tantsupeol. Alguses planeeriti osaleda 2021. aasta III Eesti Naiste tantsupeol (mis kahjuks jäi siis ära). Et sinna pääseda oli üheks eelduseks autentsete rahvariiete olemasolu.

Esimese projekt esitati MTÜ Vöimalusele ning selle toetusega soetati rahvariide pluusid ja roosilised pitspõlled. Neid riideesemeid sai kombineerida juba olemasolevate heledate seelikutega, mille soetamist toetas Saaremaa vald, ja oleks saanud juba tantsupeole.

Teine projekt esitati Eesti Rahvakultuuri keskuse programmi "Saarte pärimuskultuuri toetamine 2021", millega toetati rahvariideseeliku materjali ja rahvariide seeliku valmistamise koolitust. Koolitus toimus veebi teel, lisaks oli õppematerjal.

Kolmas projekt esitati Eesti Kultuurkapitalile ning toetati Liistiku kanga kudumist ja õmblemist, kirivööde kudumist ning valgete linaste põllede valmimist. Omaosalust toetas Saaremaa vald

Neljas ja viies projekt kirjutati ka Eesti Kultuurkapitalile, millega toetati vastavalt seitme ja viie tanu valmimist.  Omaosalust toetas Saaremaa vald. Viimases projektis omaosaluseks oli ka Kai Kiige tikitud kaks tanu.

Rahvariideesemed on valitud välja tuginedes Saaremaa rahvariide nõukoja esindaja mareli Rannapi konsultatsioonile, tema magistritööle "Paikkondliku rahvarõivanõuandekoja tegevuspõhimõtted. Saaremaa nõuandekoja näide" ning on iseloomulikud Karja kihelkonnale. Välja valitud liistik ja vöö on sellised, mis pole hetkel esindatud üheski rahvatantsurühmas.

Kaksteist rahvariide komplekti jäävad MTÜ Metsküla Küla Seltsi omandisse, kuid nendega tantsib rahvatantsurühm Kiigele. naisrahvatantsurühmale Kiigele. Rahvariietega antakse Metskülale omane pärimuskultuur säilitades Karja kihelkonna kultuuri, edendada pärimuse jätkusuutlikkust ääremaal säilitades vaimset kultuuripärandit ja aktiivset eluviisi.

Valminud komplektiga esindas rahvatantsurühm Kiigele Metsküla Saaremaa 47. tantsupeol.

Rahvariided jäävad Metsküla küla, Karja kihelkonna ja Saaremaa kultuuri ajalukku.

 

naisrühm